Informacija

TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

Biudžetinė įstaiga, Respublikos g. 2, 72255 Tauragė, tel. (8 446)  62 813, faks. (8 446)  70 801, el. p. savivalda@taurage.lt  Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188737457

Tauragės r. savivaldybės ugdymo įstaigoms                                  2021-09-    Nr.

DĖL NOSĮ IR BURNĄ DENGIANČIŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ DĖVĖJIMO UGDYMO ĮSTAIGOSE

Dėl kylančių klausimų, susijusių su mokiniams uždarose patalpose  privalomomis dėvėti nosį ir burną dengiančiomis apsaugos priemonėmis, buvo kreiptasi į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministeriją ir į Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministeriją. Pateikiame gautus paaiškinimus: ,,Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. vasario 26 d. nutarimo Nr. 152 „Dėl valstybės lygio ekstremalios situacijos paskelbimo“ (toliau – Nutarimas) 3.2.1.1 papunkčiu įtvirtinta, kad pradinis, pagrindinis, vidurinis ugdymas vykdomi užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi sąlygas, kitus visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis ir kitus susijusius reikalavimus. Pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinos sąlygos nustatytos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2021 m. birželio 30 d. sprendimu Nr. V-1552 „Dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų“ (toliau – Sprendimas V-1552).

Vadovaujantis Sprendimu V-1552, visi vyresni nei 6 metų asmenys švietimo įstaigoje uždarose patalpose privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), kurios priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės). Kaukių leidžiama nedėvėti vaikams, ugdomiems pagal pradinio ugdymo programą, jiems esant ugdymo įstaigoje, kitiems asmenims sportuojant, veiklų, kurių negalima atlikti būnant su kauke, vykdymo metu. Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei (šiems asmenims rekomenduojama nešioti veido skydelį).

Pažymime, kad švietimo įstaigose taikomos COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) prevencijos priemonės nustatomos atsižvelgiant į kompetentingų tarptautinių organizacijų (Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO), Europos ligų kontrolės ir prevencijos centro ir kitų) rekomendacijas.

PSO, Jungtinių Tautų Vaikų fondas, Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija, kitos organizacijos pabrėžia kontaktinio mokinių ugdymo svarbą. Įrodyta, kad mokyklų uždarymas kenkia vaikų sveikatai, gerovei ir ugdymo rezultatams. Tačiau tam, kad būtų užtikrintas saugus ugdymas švietimo įstaigose turi būti įgyvendinamos COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo riziką mažinančios priemonės. Mokinių srautų valdymas ir kontaktų ribojimas, kaukių dėvėjimas, higienos reikalavimų laikymasis, vėdinimo užtikrinimas yra pagrindinės COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) valdymui mokyklose taikomos ir PSO, Europos ligų profilaktikos ir kontrolės centro rekomenduojamos priemonės. Veiksmingiausia kai COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo riziką mažinančios prevencijos priemonės yra įgyvendinamos kompleksiškai.

  Bendrojo ugdymo mokyklų, vykdančių pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programą, vadovai įpareigoti organizuoti švietimo įstaigų darbą laikantis sprendime nustatytų reikalavimų. Pažymėtina, kad Švietimo įstatymo 46 straipsnis nustato mokiniui pareigą, sudarius mokymo sutartį, laikytis visų jos sąlygų, mokyklos vidaus tvarką nustatančių dokumentų reikalavimų, lankyti mokyklą, stropiai mokytis, laikytis mokinio elgesio normų, gerbti mokytojus ir kitus mokyklos bendruomenės narius, nepažeisti jų teisių ir teisėtų interesų; Vadovaujantis Švietimo įstatymo nuostatomis ir valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais siūloma ugdymo įstaigoms  papildyti Mokinių elgesio taisykles (arba Vidaus tvarkos taisykles) apie privalomą kaukių dėvėjimą paskelbtos valstybės lygio ekstremalios situacijos ir (ar) karantino metu, kai tai daryti įpareigoja Vyriausybės nutarimai, valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai ar kiti teisės aktai. Įsidėmėtina, kad už vaiko (nepilnamečio) ugdymą yra atsakingi tėvai. Vaiko tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą teisės ir pareigos apibrėžtos Konstitucijoje, Civiliniame kodekse (3.192 str., 3.195 str.), Švietimo įstatyme (47 str.), Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme (14 str., 31 str.), kituose įstatymuose ir teisės aktuose. Tai yra, vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą privalo rūpintis vaiko auklėjimu, vaiko sveikata, tinkamai jį prižiūrėti, materialiai išlaikyti ir sudaryti sąlygas vaikui augti, vystytis, tobulėti. Ekstremalios situacijos ir (ar) karantino metu jie yra atsakingi už tai, kad vaikai mokykloje dėvėtų kaukes, pasirūpinti jomis.

 Pažymėtina, kad kraštutiniu atveju atsakingiems asmenims galėtų būti taikoma administracinė atsakomybė pagal ANK 45 str. ar 526 str.

Mokiniams, nedėvintiems kaukių taip, kaip nustato valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimai, prieš skiriant drausmines priemones, vykdoma:

•        neįleidimas į mokyklos pastatą;

•        išvesdinimas iš mokyklos pastato, informuojant tėvus, jei mokinys, vyresnis, kaip 16 metų;

•        izoliuota nuo kitų mokinių priežiūra, iki  tėvų atvykimo į mokyklą;

•        prevencinis pokalbis su mokiniu ir jo tėvais (globėjais, rūpintojais);

•        pokalbis su mokiniu ir jo tėvais (globėjais, rūpintojais) Vaiko gerovės komisijos posėdyje apie tolimesnį dalyvavimą ar nušalinimą iš ugdymo proceso dėl keliamos grėsmės kitų bendruomenės narių sveikatai.

Gali būti skiriamos šios drausminės priemonės:

1.       pastaba;

2.       rašytinė pastaba mokyklos vadovo įsakymu;

3.       mokyklos Vaiko gerovės komisijos teikimu, mokyklos vadovas gali priimti sprendimą nušalinti mokinį nuo ugdymo proceso;

Apie sprendimą ir/ar galimą tėvų (globėjų, rūpintojų) kliudymą vaikui iki 16 metų mokytis informuojama Vaikų teisių ir įvaikinimo tarnyba.

Apie galimą administracinį nusižengimą informuojamos kompetentingos institucijos, įgaliotos pradėti administracinę teiseną“.

Tauragės r. savivaldybė planuoja tęsti ugdymo įstaigų aprūpinimą būtinomis saugos priemonėmis darbuotojams.

Tauragės r. savivaldybė deda visas pastangos, kad būtų išsaugota žmonių sveikata ir gyvybė kovojant su COVID-19 pandemija ir tikimės, kad COVID-19 pandemijos suvaldymas daugiausia priklausys nuo pačių žmonių sąmoningumo ir atsakingumo.

Administracijos direktorė                                                  Gintarė Rakauskienė